آموزش دفاع شخصی

یکی از سوالاتی که حین آموزش دفاع شخصی با آن مواجه می‌شوم، این است که هنگام وقوع خطر چگونه می‌توانم توانایی حفاظت از خود و نزدیکانم را به دست بیاورم؟ اگر در این شرایط دانش و آمادگی کافی نداشته باشید، ممکن است در معرض خطرهای جدی قرار بگیرید و قربانی شدن را به مبارزه و حفاظت از خود یا عزیزانتان ترجیح دهید. 

 

دفاع شخصی چیست؟

گاهی اوقات ممکن است نداشتن مهارت و دانش کافی باعث شود که در لحظه و از روی خشم واکنشی نشان دهید که شما را متحمل پیامدها و هزینه‌های سنگین‌تری کند. با یادگیری تمرینات دفاع شخصی و کسب تجربه در آن می‌توانید به شکل قوی‌تری در مقابل مشکلات این چنینی ظاهر شوید. یکی از مزیت‌های یادگیری دفاع شخصی این است که در شرایط اضطراری شانس زنده ماندن بیشتری خواهید داشت. به تمرینی خواهید پرداخت که به وحشی نظم می‌دهد، ضعیف را قدرت می‌بخشد و به افراد خجالتی اعتماد به نفس هدیه می‌دهد. 

 

 

چرا ورزش‌های رزمی و دفاع شخصی تمرین کنم؟

هنرهای رزمی در زمان‌های گذشته همگی بر پایه دفاع از خود یا حمله بودند و در جنگ‌ها استفاده می‌شدند. پس می‌توانیم بگوییم که دفاع شخصی سبک نیست. بلکه یک روشی برای دفاع از خود محسوب می‌شود. رشته‌های رزمی مختلف نیز با توجه به اقلیم، ژنتیک و فرهنگ مردم روش‌های متفاوت خود را داشتند. در دنیای امروز با پیشرفت هر چه بیشتر تکنولوژی میزان تحرک افراد به شدت کاهش پیدا کرده است. 

 

یادگیری دفاع شخصی

 

موضوع فوق باعث می‌شود ببینیم که در دنیا آدم‌ها آسیب پذیرتر از زمان جنگ شده‌اند. بنابراین نیاز به یادگیری و آموزش دفاع شخصی بیشتر از هر زمان دیگری حس می‌شود. اما با توجه به شرایط زندگی کسانی که فایتر نیستند، آدم‌ها نیازمند این هستند که در ساده ترین و موثرترین حالت و بدون آسیب جدی، به منظور ورزش و دفاع شخصی تمرینات رزمی داشته باشند. با این کار آسیب پذیر بودن افراد به حداقل ممکن خواهد رسید. این نکته را فراموش نکنید که صلح در کنار قدرت زیبایی پیدا می‌کند. 

 

 

چطور باید دفاع شخصی تمرین کنم؟

در این قسمت از بحث فراگیری دفاع شخصی به این پرسش که چطور باید دفاع شخصی تمرین کرد، پاسخ می‌دهیم. حالتی را متصور شوید که با یک مهاجم خطرناک روبرو شده‌اید. با این صحنه اتفاقات و تغییراتی در فیزیولوژی بدن شما رخ می‌دهند که انگار یک مسابقه دوی صد متر داشته اید. حالا با نفسی که بند آمده، دستی که می‌لرزد و ذهنی که می‌ترسد باید از خود دفاع نمایید. بنابراین در شرایط مواجه شدن با موقعیت خطرناک، دشمن اصلی شما ذهن و بدن شما است.

در یادگیری دفاع شخصی یاد می‌گیرید که  نباید طرف مقابل را به عنوان دشمن اصلی خودتان تلقی کنید. برای اینکه در شرایط دفاع شخصی، بر روی خود تسلط بیشتری داشته باشید نیاز به تمرینات ورزش‌های رزمی خواهید داشت. باید در این راستا آمادگی جسمانی خود را بالاتر ببرید. ضربات خود را قوی کنید و در کنارش به تئوری‌ها، ترفندها و تاکتیک‌های دفاع شخصی نیز توجه کنید. وقتی بحث دفاع از خود می‌شود، همیشه بر آگاهی نسبت به وضعیت و پرهیز از مشکل پیش از وقوع خطر تاکید می‌شود. در واقع منظور، همان پیشگیری است. 

 

 

مدارک تخصصی من برای آموزش دفاع شخصی

تا کنون در خصوص آموزش دفاع شخصی و اهمیت یادگیری آن نکاتی را مورد اشاره قرار دادیم. حتما می‌دانید که یادگیری هر مهارت و هنری علاوه بر تلاش فردی به یک مربی کاربلد و حرفه‌ای هم احتیاج دارد. در این قسمت قصد دارم به معرفی مهارت‌ها و مدارک شخصی‌ام بپردازم تا خیال شما را از بابت آموزش‌هایی که می‌بینید راحت کنم. برای من آموزش ورزش‌های رزمی و دفاع شخصی لذت بخش ترین کاری است که می‌توانم انجام دهم. یکی از مهم‌ترین مدارک شخصی من مدرک دفاع شخصی جوجیتسو برزیلی از کشور آمریکا است.

 

مدرک دفاع شخصی جوجیتسو برزیلی

مدرک دفاع شخصی جوجیتسو برزیلی

 

مدرک فنی موی تای

مدرک فنی موی تای از آموزش و پرورش تایلند

 

مدرک فنی موی تای از آموزش و پرورش تایلند، دیپلم دفاع شخصی از دانشگاه افسری ترکیه و دیپلم مبانی بادیگاردی از دیگر مدارک من هستند. در رزومه من می‌توانید حضور در مسابقات جهانی جوجیتسو برزیلی در کشور روسیه، قبولی آزمون موی تای از دانشگاه موی تای بانکوک، گواهی تمرینات موی تای در استانبول، حضور در کارگاه دانش افزایی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران و سمینار آنلاین موی بوران در کشور آمریکا را مشاهده کنید. 

 

دیپلم دفاع شخصی

دیپلم دفاع شخصی از دانشگاه افسری ترکیه

 

دیپلم مبانی بادیگاردی

دیپلم مبانی بادیگاردی

 

 

نتایج آموزش دفاع از خود

معمولا کسانی که به دنبال آموختن دفاع شخصی هستند نگرانی‌هایی از بابت کیفیت آموزش و سایر موارد دارند. البته این نگرانی‌ها و دغدغه‌ها کاملا طبیعی است. برای این که دیگر دغدغه‌ای در این مورد نداشته باشید، ویدئویی را از نتایج درخشان اعضای دوره‌های آنلاین و خصوصی تهیه کرده ایم. می‌توانید در ویدئوی زیر با تجربیات افراد مختلف آشنا شوید و اراده خود را برای شروع این مسیر تقویت نمایید. یکی از وجوه اشتراکی که موجب نتیجه گیری اعضای دوره‌ها شده داشتن انگیزه کافی برای رسیدن به هدف بوده است. همان‌طور که می‌دانید انگیزه شما در مسیر رسیدن به هر مقصدی ممکن است تحت تاثیر عوامل گوناگون قرار گیرد. گاهی موانعی به صورت غیر منتظره پیش روی شما ظاهر می‌شوند که اراده شما را سست و انگیزه‌تان را می‌گیرند. به همین جهت هم بهتر است کسی در جاده رسیدن به موفقیت و هدف همراه شما باشد تا انگیزه شما حفظ شود. 

 

نتایج آموزش دفاع شخصی

 

یکی از دستاوردهای مهم دوره‌های آموزش دفاع شخصی ما، به دست آوردن حال خوب است. اعضای مختلف دوره‌های ما پس از انجام تمرینات لازم کم کم توانستند بر روی خودشان تسلط کافی پیدا کنند. در صورتی که نتوانید روی اعصاب خود مسلط باشید و در شرایط اضطراری و ویژه خود را کنترل کنید، دچار دردسر خواهید شد. اعضای دوره‌های خصوصی آموزش دفاع شخصی ما معتقدند که آموزش‌ها به ساده‌ترین شکل ممکن ارائه شده اند و برای یادگیری کافی است که تمرکز خود را روی تمرینات بگذارید. دفاع از خود در واقع نوعی توانایی فکری است که به شما کمک می‌کند بتوانید در مواجهه با مسائل از تکنیک‌های مختلف استفاده کنید. به کمک دوره‌های آموزش دفاع شخصی ما یاد می‌گیرید که بهترین عکس العمل ممکن را در شرایط خاص از خودتان نشان دهید. تیم ما با عشق و تخصص کافی تا انتهای مسیر همراه شماست تا بهترین دستاوردهای زندگی خود را کسب کنید. 

 

 

آموختن دفاع شخصی از راه دور 

ممکن است نگران این باشید که به دلایل خاصی نمی‌توانید از آموزش دفاع شخصی در محیط باشگاهی استفاده کنید. ما به شما این نوید را می‌دهیم که از راه دور هم می‌توان از آموزش دفاع شخصی بهره‌مند شد. به کمک یادگیری مهارت‌های مرتبط با دفاع شخصی اعتماد به نفس خود را تقویت خواهید کرد. هم‌چنین توانایی کنترل بر احساسات شدیدی مثل ترس و اضطراب را پیدا می‌کنید. قرار نیست با شرکت در دوره‌های آموزشی دفاع شخصی یک جنگجو شوید. زیرا اصلا هدف جنگ و جنگجویی نیست. بلکه قرار است برای رسیدن به خودباوری بیشتر شما را با استعداد‌ها و ارزش‌های درونیتان آشنا کنیم. در خانه خود هم می‌توانید قهرمان درونی خودتان را پیدا کنید و نیازی به صرف وقت و هزینه اضافی باشگاه نیست. 

 

نحوه طراحی دوره آنلاین آموزش دفاع شخصی 

دوره آنلاین یادگیری دفاع شخصی به گونه‌ای طراحی شده است که در هر محیطی قابل پیاده سازی و اجرا می‌باشد. فکر کنید در یک کلاس خصوصی هستید و آموزش دفاع شخصی می‌بینید. این امکان برایتان وجود دارد که بارها به مرور آموزش‌ها و تمرینات دوره بپردازید. هم‌چنین هر کجا که سوالی داشتید من به عنوان مربی در کنارتان هستم. به کمک دوره آموزش دفاع شخصی به صورت آنلاین مهارت‌های فردی شما تقویت می‌شوند و به راحتی پس از مدتی ترس‌های خود را فراموش خواهید کرد‌. اگر در شرایطی قرار دارید که رویدادهای مختلف زندگی اعتماد به نفس لازم را از شما گرفته‌اند در این دوره همراه ما باشید. ما تمام شرایط را در نظر گرفته ایم و هر محدودیتی هم داشته باشید، دیگر بهانه‌ای برای عقب انداختن آموزش‌ها نخواهید داشت. 

 

نحوه طراحی دوره آنلاین آموزش دفاع شخصی 

 

ممکن است در جایی زندگی کنید که دسترسی به باشگاه برای شرکت در کلاس آموزش دفاع شخصی سخت باشد. یا اینکه شهر شما به قدری شلوغ است که برای رفت و آمد‌های اضافی دیگر وقتی ندارید. هر کدام از شرایط گفته شده قابل درک هستند و حضور در باشگاه را سخت می‌کنند. اما در دوره آنلاین ما دیگر محل زندگی و میزان دسترسی شما به جاده و امکانات رفاهی اهمیتی ندارند. شما خیلی راحت با ثبت نام در دوره می‌توانید مهارت‌های دفاع شخصی را به خوبی یاد بگیرید. مشکلات همیشه به شکلی که گفتیم نیستند. ممکن است فردی از باشگاه رفتن تجربه و خاطره بد آسیب دیدگی شدید داشته باشد. به همین جهت هم از حضور دوباره داخل باشگاه واهمه و ترس دارد. ما در این دوره دقیقا همه احتمالات را در نظر گرفته ایم. شما هر کجای دنیا که حضور و سکونت داشته باشید، می‌توانید آموزش خود را آغاز نمایید.

 

ویژگی‌های دوره آموزش دفاع شخصی به صورت آنلاین 

 آموزش‌هایی که در دوره آنلاین آموزش دفاع شخصی خود طراحی کرده‌ایم به گونه‌ای هستند که تمامی افراد با هر شرایطی که دارند می‌توانند آن‌ها را در محل مورد نظر خود اجرا کنند. آموزش دفاع شخصی جنسیت محور نیست. به همین جهت تمامی خانم‌ها و آقایانی که مابین ۱۴ الی ۴۵ سال دارند می‌توانند از آموزش‌های ما استفاده کنند. این دوره را می‌توانید همزمان با فعالیت در سایر رشته‌های ورزشی تمرین کنید. از این بابت خاطرتان جمع باشد که محدودیتی وجود ندارد. این دوره مخصوص کسانی است که قصد افزایش آمادگی جسمانی خود را دارند. در دوره ما کسانی که به دنبال دعواهای خیابانی و گسترش خشونت در سطح جامعه هستند، جایی ندارند. بنابراین اگر قصد یادگیری واقعی دارید و به دنبال تنش و جدال نیستید، این دوره برای شما طراحی شده است. 

 

 

دوره آنلاین آموزش دفاع شخصی دارای لایسنس دو نفره است. هم‌چنین قبل از خرید امکان دسترسی به دموی رایگان دوره را دارید تا با خاطری آسوده نسبت به تهیه این آموزش اقدام نمایید. ما در دوره آنلاین خود یک تیم پشتیبانی قوی داریم که ابهامات و مشکلات شما را پاسخ می‌دهند. بروز رسانی‌های لازم نیز در بازه‌های زمانی مختلف برای دوره انجام می‌شوند. از دیگر امتیازات دوره آموزشي ما، می‌توان به آنلاین و غیر حضوری بودن آن، دسترسی به سمینارهای آموزشی، آزمون و سنجش اشاره کرد. اگر هنوز هم نسبت به تهیه دوره آنلاین مردد هستید، از جلسات ابتدایی رایگان در وبسایت ما استفاده کنید. از این طریق می‌توانید با نحوه آموزش دفاع شخصی در این دوره آشنا شوید. 

 

آشنایی با دفاع شخصی برای بانوان  

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم برای بهره‌مندی از آموزش دفاع شخصی فرقی ندارد که مرد یا زن باشید. در این قسمت کلیپی را قرار می‌دهیم که از تجربیات زنانی که به دفاع شخصی روی آورده‌اند آگاه شوید. بسیاری از این افراد در گذشته خود شرایط نامساعد و ترس‌هایی داشته اند که به کمک آموزه‌های دفاع شخصی، بر آن‌ها پیروز شده اند. یکی از مشکلاتی که زنان در جوامع مختلف با آن روبرو هستند ترس شدید از قربانی شدن است. همراهی این ترس با یک انسان مسلما زندگی را سخت و دلهره آور خواهد کرد. باید بدانید زنان قدرتمند و توانا در دنیای امروز همه چیز دارند. 

اگر شما هم قصد دارید یک زن قوی باشید که نمی‌خواهد قربانی واقع شود تمرینات دفاع شخصی را شروع کنید. معمولا هدف مشترکی که زنان از دنبال کردن این ورزش دارند تمرکز بر روی قدرت شخصی و خودسازی است. زنان مصمم از ضعیف بودن خسته می‌شوند و سرانجام قدرت ذاتی خویش را پیدا می‌کنند‌. یادگیری ورزش‌های رزمی و دفاع شخصی به جوانان بسیار توصیه می‌شود. تکنیک‌هایی که زنان در این رشته یاد می‌گیرند به آن‌ها توانایی دستیابی به استقلال شخصی را می‌دهد. 

 

 

بیشتر بدانید: آموزش دفاع شخصی بانوان

 

آشنایی با دفاع شخصی برای کودکان  

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از کودکان در دوره‌های آموزش دفاع شخصی شرکت می‌کنند. اگر فرزندی دارید که نگران آینده او هستید و هر کاری برای تربیت او انجام داده اید، بهتر است قوی بودن را هم به او آموزش دهید. توجه به تربیت و رشد فرزندان، فرستادن آن‌ها به کلاس‌های هنر، موسیقی، آموزشی و... همگی عالی هستند. اما برای حفاظت از فرزندتان مهارت‌های مذکور کافی نیستند. بنابراین باید به دنبال راهی باشید که فرزندان خود را توانمند به بار بیاورید. در این قسمت برایتان کلیپی را قرار می‌دهیم که نشان می‌دهد کودکان چطور در محیط‌های مختلف از قلدرهای اطرافشان کتک می‌خورند. معمولا پدرها و مادرها تا زمانی که با این مشکل مواجه نشوند، حتی به آن فکر هم نمی‌کنند. 

 

 

آموزش دفاع شخصی به کودک شما یاد می‌دهد که در برخورد با قلدرها چگونه عمل کند. این افراد معمولا شیوه خاصی برای انتخاب هدف های خود دارند. شیوه کار آن‌ها این گونه است که به دنبال بچه‌هایی می‌روند که توانایی کافی برای دفاع کردن از خود و مقابله را ندارند. برخی از کودکانی که وارد مهارت‌های رزمی و دفاع شخصی شده اند معتقدند اگر از خودت دفاع نکنی باز هم به سراغت می‌آیند. در صورتی که اگر بتوانی در مقابل آن‌ها ایستادگی کنی و حقت را بگیری دیگری کاری با تو نخواهند داشت. 

بیشتر بدانید: دفاع شخصی کودکان

 

تمرینات کودکان در دوره های دفاع از خود

یکی از مهم‌ترین تمرینات عملی در آموزش دفاع شخصی تمرین‌ جرات ورزی برای کودکان است. برای مثال اگر کسی به سر کودک بزند، کودک نباید راهش را بکشد و جوری وانمود کند که اتفاقی رخ نداده است. زیرا با اینکار وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد. کودکان به کمک دفاع شخصی یاد می‌گیرند که چگونه به درستی راه بروند. بعلاوه چگونه صحبت کنند و از همه مهم‌تر در چشم مهاجمان و قلدرها نگاه کنند. در چنین مواقعی کودکی که مورد حمله قرار گرفته، نباید عصبی شود. بلکه باید دستانش را در کنار بدنش آویزان کند. در نهایت با صلابت از فرد مقابل بخواهد که دیگر این کار را تکرار نکند. 

کودکان برای دفاع از خودشان احتیاج دارند تا از نظر فیزیکی هم توانایی مقابله داشته باشند. همینکه این توانایی را درون خود احساس کنند کافی است، تا بدون خشونت و با صلابت کامل در برابر مهاجم مقاومت کنند. زیبایی ورزش‌های این چنینی و جوجیتسو در این است که کودکان یاد می‌گیرند بدون صدمه زدن به دیگری از خود دفاع کنند. کودک شما در دفاع شخصی یاد می‌گیرد که حمله مهاجم را بدون مشت و صدمه خنثی کند. زیرا اگر مقابله به مثل نماید خودش هم یک قلدر و مهاجم دیگر خواهد بود. در دفاع شخصی کودکان یاد می‌گیرند که چگونه با آب در مقابل آتش بجنگند. یاد دادن تکنیک‌های مختلف دفاع شخصی اهمیت زیادی دارند. اما مهم‌ترین چیزی که باید بچه‌ها یاد بگیرند زمان استفاده کردن یا استفاده نکردن از تکنیک‌ها است. 

 

تکنیک‌های رو در رویی در دفاع شخصی 

طبق قانون شماره یک بچه‌ها باید به هر قیمتی که شده از جنگیدن با مهاجم دوری کنند. اگر حمله فیزیکی به کودک صورت گرفت باید از خود دفاع کند. این مورد قانون شماره دو است. ممکن است حمله فیزیکی نباشد و حمله شفاهی یا کلامی صورت گیرد. در این شرایط سه گام ضروری وجود دارند که باید برداشته شوند. صحبت کردن، اطلاع دادن به مسئول و حمله کردن سه گام اصلی هستند. قانون چهارم این است که نباید به قلدرها مشت زد. زیرا این کار شرایط را بدتر خواهد کرد. باید شرایط را کنترل و به گفت و گو پرداخت. زمانی که کودکان می‌خواهند مهاجم را خنثی و او را مجبور به تسلیم کنند، باید کمترین میزان نیرو را استفاده نمایند. هم‌چنین تلاش کنند که با آن‌ها مکالمه کنند. این قانون پنجم است و با این قوانین از حسن نیت کودکان می‌توان مطمئن شد. در حقیقت قانون‌های رو در رویی به کودکان اجازه سوء استفاده آن‌ها از مهارت‌های کسب شده را نمی‌دهد. 

 

سوالات متداول

1-دوره های آموزش دفاع شخصی به چه صورتی برگزار میگردد؟
دوره های آموزش دفاع شخصی به دو صورت آموزش خصوصی و دوره های از پیش ضبط شده برگزار میگردد.

2- آموزش دفاع شخصی خصوصی مناسب چه کسانی است؟
این آموزش مخصوص افرادی است که قصد دارند دفاع شخصی را به صورت حرفه ای و تخصصی یاد بگیرند.

3- آموزش ویدیویی آیا کابردی است؟
بله آموزش ویدیویی از نظر کیفیت دارای کیفیت بالایی است و مدرس دوره استاد احسان دیبازر تمامی مفاهیم دفاع شخصی و فنون را به صورت کامل توضیح میدهد و سپس اجرا مینماید همچنین در صورتی که قصد دارید از کیفیت دوره اطمینان حاصل نمایید میتوانید دوره دمو را مشاهده کنید.